Як компактно посадити в одній грядці всю зелень: цибулю, петрушку, кріп, салат і редис
Зеленні культури ми часто неохоче садимо з-за того, що вони займають багато місця, рано сходять, а потім з напівпорожній грядкою не знаєш, що робити. Між тим для здоров’я ранні овочі, особливо зелені, дуже важливі. Розповідаю, як компактно і без шкоди врожаю посадити всі овочі в одній грядці. Я висадила цибулю-порей, кріп, корінь і листову петрушку, редиску, 2 сорти салату в грядку шириною 1м 30 см і довжиною 4м.
Петрушка в початковий період любить сусідство більш високих рослин.
Підготовка грядки
Оскільки грядка буде з щільною посадкою овочів, і перший час рихлити її буде складно, потрібно ретельно підготувати спочатку землю: прокопати її або пройти на велику глибину, якщо грунт щільний, додати розпушувач (лушпиння, компост, добре перепрілий перегній і т. д. ). Насіння у зеленних культур дрібні, тому грядку потрібно ретельно разбороновать, щоб не було грудок.
Потім ручним культиватором провести борозни впритул один до одного. У мене на грядці шириною 1м30 см вийшло 5 борозенок.
Підготовка борозен
У кожну борозну потрібно насипати дрібно порубаний сухий перегній. Це повинен бути перегній другого або навіть краще третього року дозрівання. Потім культиватором розпушити як слід ще раз борозенку замість з перегноєм, щоб він змішався з землею.
Потім всі борозенки проливаємо водою. Смочиться має тільки дно борозенки, а борти повинні залишитися сухими.
З сирим борознах вносимо азотне добриво. Бажано брати з високим вмістом азоту, так як з-за високої щільності посадки винос азоту буде інтенсивним. використовувала добриво Фертика карбамід, з вмістом азоту 46,2.
Норма приблизно столова ложка на погонний метр. Тепер борозенки готові до посіву насіння.
Порядок посіву
В середину грядки садимо те, що буде рости найдовше. У мене це цибулю-порей. Можна посадити томати, перець, баклажани, морква і т. д.
Цибуля-порей висаджую розсадою. Кілька років тому спробувала для інтересу посадити цей сорт цибулі, і з тих пір саджу його кожен рік у великій кількості. Нам він подобається тим, що у нього немає тієї гостроти, що у зеленого або ріпчастої цибулі, а корисних речовин, за свідченням фахівців, більше. Ми його їмо все літо, запасаем на зиму, використовуємо в консервації.
Єдине його незручність – він вимагає, щоб кілька разів за сезон йому подгребли побільше землі з боків. У нашій грядці як раз це і вийде: ми праворуч і ліворуч посадимо ранні овочі, які до моменту, коли потрібно буде підгортати цибулю, відійдуть.
Раз по боках у нього буде достатньо вільного простору, садимо його часто. Буквально 3 см один від одного. Саме такої товщини стебло він і утворює в подальшому.
Засипаємо його сухою землею з бортиків і зміцнюємо, щоб він стояв прямо. Це дуже важливо. Так він швидше приживається і росте. Коріння у нього лежать на вологій землі і відразу почнуть рости вглиб, тому суха земля зверху йому на заваді не буде.
З сонячної сторони порею садимо кріп і крупнолистовий салат Мангольд. Справа в тому, що в червні зазвичай у нас дуже жарко, цибулю ще невеликий, і страждає від цієї спеки. Його врятує тінь від кропу і салату, які виростуть швидше. А коли вони відійдуть, то цибулю вже “змужніє”, до того ж ми, видаливши залишки його сусідів (це потрібно зробити обов’язково! ) окучим його.
З іншого боку посадила скоростиглий редис і ще один листовий салат.
І редис, і салат не забудемо своєчасно видалити в червні.
По краях грядки посіяла те, що буде рости до осені – кореневу і листову петрушку. Їм теж буде комфортно в спекотний червень під прикриттям сусідів.
Потім борозенки заравниваем граблями, не чіпаючи цибулю. Суха земля зверху не дасть утворитися кірці, що згубно для дрібних насіння. Але якщо довго не буде дощу, а сходів немає, то доведеться полити.