Діти

У дитини відколовся зуб: що робити?

Часто трапляються ситуації, коли в ході гри діти падають або вдаряються, і у них відколюється зуб. Що робити в такому випадку? Про це ви дізнаєтеся в нашій статті.

Якими бувають відколи зубів

Стоматологи класифікують відколи зубів, ступеня тяжкості.

Так, відкол емалі – це незначне пошкодження, яке зачіпає тільки поверхневий шар. Дитина не відчуває болю, але скол може доставляти дискомфорт під час прийому їжі.

Скол може проникнути глибше під емаль і торкнутися дентин – щільний захисний матеріал, який захищає м’які тканини зуба. Саме під дентином розташовується пульпарная камера з кровоносними судинами і нервовими закінченнями. Якщо пошкодження зачепить пульпу, то малюк відчує сильний біль.

Саме серйозне ушкодження – це перелом в області корня. Найчастіше він відбувається із-за сильного удару або падіння. В результаті зуб ламається біля основи, а у десні залишається тільки корінь. При такому пошкодженні молочного зуба існує ризик травми зачатків корінних зубів.

Що робити, якщо у дитини відколовся молочний або корінний зуб

В першу чергу потрібно заспокоїти малюка. Після цього треба промити порожнину рота водою і оглянути її, щоб оцінити серйозність ушкодження. При пошкодженні кореня зуба або пульпи слід у той же день потрапити на прийом до стоматолога, щоб запобігти подальшу траву зубів і порожнини рота. Якщо відкололася тільки емаль або дентин, і скол зуба не пошкоджує слизові порожнини рота, записатися до стоматолога теж потрібно найближчим часом, але вже допускається лікування не в перший день же день після травми.

Тепер давайте розглянемо 2 ситуації:

1) Відколовся молочний зуб.

Серед батьків побутує думка, що молочний зуб лікувати не треба, адже він скоро випаде і замість нього виросте здоровий корінний зуб. Це помилка! Травма тимчасового зуба може негативно вплинути на зростання постійного.

Тому стоматологи підбирають методи відновлення зуба залежно від ступеня тяжкості ушкодження. Частковий скол молочного зуба можна виправити з допомогою пломбування або коригуючого гелю. При оголенні пульпи необхідно докласти всіх зусиль для її збереження. Для цього використовується метод прямого покриття пульпи твердотканним бар’єром. А переламаний біля кореня молочний зуб зазвичай видаляється.

2) Відколовся корінний зуб.

Відкололася частина постійного зуба необхідно одразу покласти у фізрозчин чи молоко, а потім взяти цей фрагмент зуба і бігом відправитися до стоматолога. Чим швидше спеціаліст огляне відколовся зубик, тим вище ймовірність його відновити.

При появі відколів емалі або дентину використовуються композитні матеріали. Стоматолог підбере колір пломби, що відповідає кольору емалі, і з допомогою неї приховає дрібні дефекти. Також при несерйозних пошкодженнях встановлюють вініри. Вініри – це тонкі пластинки, які спеціальним цементом кріпляться на зовнішню частину зубів.

При значних сколах корінного зуба або перелом кореня використовуються коронки. Вони допомагають відновити сильно зруйнований зуб і навіть захистять від карієсу. Якщо пошкоджених зубів кілька, то встановлюють міст. Міст являє собою конструкцію з декількох коронок, сполучених між собою.

Причини сколів на молочних і корінних зубах у дітей

Часто так буває, що причиною відколу зубів у дітей є не отримана в процесі гри травма, а неправильні звички харчування або внутрішні проблеми в організмі. Розберемо такі причини детальніше :

● Пошкодження під час їжі. Звички в харчуванні теж відіграють важливу роль. Якщо дитина любить гризти бурульки, часто вживає сухарики і льодяники, неакуратно відкушує тверду їжу, то ризик отримання травми зуба зростає.

● Карієс. Якщо карієс не лікувати, то утворилася дірка буде розростатися і поступово знищувати зуб.

● Гіпоплазія. Часткова чи повна відсутність емалі, її очевидна недорозвинутість може призвести навіть несерйозну травму зуба до його відколу або повної втрати.

● Неправильний прикус. Жувальне навантаження нерівномірно розподіляється на щелепу, з-за чого на деякі зуби виявляється більший тиск і вони непомітно руйнуються.

● Бруксизм. З-за скреготу зубами зубна емаль зношується, зуб стає менш міцним, а значить легше підданим травмам. (Як зупинити скрип зубами у дитини ви можете дізнатися в нашій статті посилання)

● Недостатня мінералізація емалі. Причиною стоншування емалі можуть бути проблеми з ендокринною системою, недолік кальцію або вроджені патології порожнини рота.

Чим небезпечний скол зуба

Скол зуба тягне за собою не тільки дискомфорт, але і проблеми зі здоров’ям. Так, при значних пошкодженнях зуба дитині буде боляче кусати і пережовувати їжу, що вплине на роботу травного тракту.

При ураженні пульпи у малюка починається запальний процес, який переходить в періодонтит.

Також травма зуба може сформувати неправильний прикус: якщо зламаний зуб випаде і замість нього утворюється дірка, то зуби почнуть рухатися на вільне місце і порушать послідовність зубного ряду.

Дорогі батьки, запам’ятайте: ні в якому разі не можна відмовлятися від лікування молочних зубів, адже вони безпосередньо впливають на здоров’я і стан постійних. Якщо ви помітили будь-які стоматологічні захворювання у своєї дитини, то як можна швидше запишіться на прийом до стоматолога.