Потрібне формування солодкого перцю і баклажанів?
Солодкий перець і баклажани – теж представники сімейства пасльонових, як і томати, але зі своїм характером. Приручити їх вдається не кожному. А вся справа в тому, що ми не враховуємо їх «особистих» особливостей.
І перець і баклажани більш чутливі до спеки і холоду, ніж томати. На будь-погодний стрес перець реагує скиданням квітів і крихітних зав’язей. Занадто холодно, то занадто жарко, вчасно не полили квіти обсипалися. Це не фатально, попереду ще два-три місяці літа, рослини знову зацвітуть і встигнуть утворити плоди. Але примхливий характер перцю варто враховувати при формуванні.
За зав’язування плодів баклажани ще більш примхливі, ніж перець і томати. Занадто жарко, і квіти не запилюються, занадто холодно – і баклажани не цвітуть. Загалом, до них потрібен підхід.
Коли баклажани росли у мене в теплиці, вони виглядали чудово і дуже гарно цвіли, після чого квіти падали, і так все літо. З десяти кущів тільки на одному зав’язалися і дозріли баклажани. Тепер баклажани ростуть у відкритому грунті, там їх знаходять блішки, тріпає вітер, дощі поливають. Виглядають бідолахи так собі, але цвітуть і зав’язують плоди.
Особливості розвитку перцю
Перець розвивається «поверхами». Ще в період вирощування розсади на рослинах закладається перша розвилка з коронним квіткою в центрі. Після його видалення перець зростає в 2 або 3 гілки, на кожній з’являється кілька бутонів. Якщо ці перші квіти не відвалилися ні вдома, ні після висадки розсади перцю на постійне місце, з них виростуть невеликі плоди.
Перша хвиля врожаю
Не чекайте від першої хвилі перцю небувалого врожаю. Коріння рослини ще занадто слабкі, щоб вигодувати великі плоди. Краще зібрати їх раніше, в технічній стиглості, зеленими або ще раніше, як тільки вони стануть придатні в їжу (занадто дрібні плоди солодкого перцю гірчать).
Після того, як перші плоди зняті, рослина знову «оживає», особливо якщо перець підгодувати. Він активно йде в зростання, і на кожній розвилці з’являється ще по дві, на кожній нової гілки розпускаються квіти.
Друга хвиля врожаю
Регулярно поливаємо перець, щоб квіти не обсипалися. Поливи проводимо через день, підгодівлі раз в 10 днів. Коли всі плоди зав’язалися і пустилися в ріст, можна «видихнути», тепер їм ніщо не загрожує. Залишилося дочекатися їх дозрівання.
Формування
У цей період можна трохи сформувати рослини. У нас два завдання: звільнити нижній ярус перцю для поліпшення циркуляції повітря і нормувати кількість плодів.
Листя і пасинки нижче головної розвилки видаляємо, але не за один прийом, а поступово, раз в 3-5 днів по кілька листків. Не варто відразу обривати багато листя, від стресу перець, знову-таки, може скинути дрібні зав’язі.
Нормування зав’язі
Нормування плодів важлива для сортів перцю з кубовидними плодами. Якщо ви хочете отримати великі плоди з товстою стінкою, потрібно орієнтуватися на свої кущі. Сильний кущ може вигодувати до 10-12 плодів, слабкому достатньо і 5-6.
Від цвітіння до технічної стиглості плоду (зелений) проходить приблизно місяць, до біологічної стиглості (червоний, жовтий або оранжевий залежно від сорту) ще 3-4 тижні.
Орієнтуйтеся на стан рослин, умови вирощування: в теплиці або у відкритому грунті, і на те, скільки часу залишилося до холодів. Оскільки перцю не страшний фітофтороз, навіть у відкритому грунті він може рости до кінця вересня. Однак це теплолюбива рослина, тому з приходом холодних ночей зростання сповільниться.
Перець чудово дозаривается після збору, не гірше, ніж помідори. Але якщо ви хочете знімати червоні плоди прямо з гілок, треба розуміти, що чекати збору врожаю доведеться довше.
Прищіпка і зупинка росту
Одним словом, дивимося на календар, на рослини, оцінюємо «масштаб трагедії» і залишаємо стільки зав’язей, скільки встигне визріти. Після цього можна прищипнути верхівки кожного пагона, щоб перець припинив зростання і зайнявся дозріванням плодів. Прищіпку не варто відкладати в довгий ящик, останній термін – перші числа серпня.
Особливості розвитку баклажана
Розвиток баклажана щось схоже і на перець, і на томат. На початку росту на баклажані так само закладається основна розвилка з коронним квіткою. Подальший розвиток баклажана йде в кілька гілок, як у детермінантних томатів.
З пазухи кожного аркуша виростає пасинок, він швидко набирає силу і перетворюється в додатковий стовбур. У баклажанів дуже великі листки, тому вони більше схильні до загущення.
Перша хвиля врожаю
Можна сказати, що баклажани розвиваються теж «поверхами», але це не так очевидно, як у перцю, оскільки одночасно йде налив перших баклажанів, триває зростання нових пасинків, цвітіння і зав’язування нових плодів. Тому їх можна скоріш порівняти з томатами.
Великі плоди з першої партії гальмують ріст плодів другої хвилі, яких у два-три рази більше. Тому доводиться шукати якусь золоту середину, і зрізати перші плоди, не чекаючи їхнього справжнього розміру. Але і поквапитися не можна, недозрілі баклажани гірчать набагато сильніше великих.
Друга хвиля врожаю
Чула такий спосіб, не шкодувати перші квіти на першій розвилці і обривати їх. Так ми позбавляємося першої хвилі врожаю і відразу переходимо до другої. Але оскільки до цього моменту рослина більш розлога, плодів буде більше, а вони дозріють одночасно. В результаті, другий урожай має бути навіть більше. Треба пробувати, але «жаба» поки не дозволила отримати досвід в цьому році.
Нормування зав’язі
З нормуванням баклажанів та ж історія, що і з перцем. Від цвітіння до збирання плодів пройде не менше місяця. Великий здоровий кущ може вигодувати 5-7 баклажанів, дуже великий – до 10-ти. Якщо розсада не гальмувала на початковому етапі, якщо все йшло як по маслу, можна сподіватися на два збору врожаю.
Формування рослин
Що точно потрібно видаляти, так це пасинки і листя нижче першої розвилки. У баклажанів багато грибкових хвороб, усі вони йдуть з грунту, і в першу чергу заражаються нижні листки, які стосуються землі.
Потрібно також видаляти листя та пасинки, які ростуть всередину куща, щоб поліпшити провітрювання, знову ж таки, заради профілактики захворювань.
Прищіпка і зупинка росту
Не варто сподіватися на зростання баклажанів у вересні, вони, звичайно, будуть продовжувати нарощувати плоди, але дуууже повільно, це дуже теплолюбні рослини. Тому орієнтуємося на те, скільки плодів встигне дозріти до кінця серпня і прибираємо зайві пасинки і квіти в кінці липня, а також прищипываем верхівки всіх пагонів.