Діти

Дорослі діти алкоголіків – з якими психологічними проблемами вони можуть зіткнутися?

Відомо пагубний вплив алкоголізму батьків на фізичне і психічне здоров’я їх дітей. Вплив хворого – алкоголіка батька особливо велике до настання вагітності. Алкоголізм матері згубно впливає на дитину на всіх етапах його життя. Згубний вплив не закінчується тим періодом, коли їхнє чадо самостійно ходить і їсть. Пияцтво руйнує душевну рівновагу, часто є фатальним фактором протягом усього життя дитини. З такими проблемами часто стикаються практикуючі психотерапевти.

Особливості психології дитини з сім’ї алкоголіків

Діти з сім’ї алкоголіків не тільки гірше вчаться і важко сходяться з дітьми у колективі, але у них спостерігаються невротичні розлади. Вони часто перебувають в стані страху і горя, депресії, їм вночі сняться кошмари, порушений сон, для них характерна пасивність, байдужість до того, що відбувається навколо і оточуючим. Долі таких дітей, їх психологія та поведінкові характеристики різні і залежать від того, як складається їхнє життя:

  • хто в сім’ї п’є – мати або батько, обидва;
  • є в родині інші діти;
  • є близькі родичі, які допомагають сім’ї, які відносини батьків з ними;
  • працюють батьки чи ні

В залежності від сімейного сценарію діти:

  • швидко дорослішають і беруть на себе роль наставників своїх батьків;
  • переймають модель поведінки дорослих і конфліктують з іншими дітьми, б’ються, ображають їх;
  • недовірливо ставляться до людей;
  • погано сходяться з людьми, потайливі.

Такі діти обирають лінію поведінки в залежності від того, яким їм видається можливий сценарій виживання. Прагнучи відвернути увагу від себе, проблем своєї сім’ї, вони проявляють себе по-різному, як:

  • не за віком відповідальні – самостійні, беруть на себе відповідальність;
  • пристосуванці – намагаються пристосуватися до ситуації;
  • миротворці, які прагнуть примирити всіх навколо і з усіма, уникати скандалів.

Часто це бунтарі, які звертають увагу на себе, висміюють і ображають навколишніх, таким чином знімають стрес.

Батьки-алкоголіки не послідовні у своїх вимогах, ставленні до дитини. Іноді вони можуть пропустити якийсь проступок, а в інших випадках побити чадо, принизити його, накричати при таких же обставинах. Це формує двоїсте ставлення дитини не тільки до батьків, а й навколишнього світу.

Психологія дорослих, які виросли в сім’ї алкоголіків

Дитина виростає і несе у доросле життя проблеми з дитинства. Навіть усвідомивши, що він не повинен консервувати і примножувати тяготи своєї сім’ї, відкинути їх складно і не завжди вдається. Тим більше що, вийшовши у світ із специфічного сімейства, така людина бачить світ і розуміє можливості іншого життя.

Зазвичай в сім’ях приховують, що хтось із близьких – алкоголік.

1. Часто сам хворий алкоголік, а в наш час і пивний алкоголік приховує свою залежність.

2. Партнер намагається змусити його лікуватися і створює видимість нормальної сім’ї.

3. Дитина не розповідає нікому про те, що батьки приховують, що лякає його. При цьому він не відчуває батьківської любові.

Складний шлях до зцілення від дитячої травми. Він потребує осмислення пережитого і значних зусиль. Саме трагічний наслідок – діти з сім’ї алкоголіків починають рано пити. Часто, грунтуючись на жертовної установці, вони стають супутниками життя залежних партнерів.

Особливість дорослих дітей алкоголіків у закритості і прагненні приховати свої емоції, і негативні і позитивні. Це часто призводить до психосоматичних захворювань: гіпертонії, астмі, виразці шлунка. Характерно для таких людей і прагнення уникати конфліктних ситуацій вдома і на службі, зокрема, вони непротиворечат начальству, не творчо ставляться до завдань, надмірно переживають критику співробітників. Вони часто залежні від зовнішнього схвалення, яке допомагає підвищити самооцінку.

Такі люди прагнуть не звертатися за допомогою, бачать в цьому визнання у власній неповноцінності. Їм властива підвищена тривожність, що межує з панікою і панічним #розладом. Для подолання прагнення до шкідливих залежностей дорослі діти #алкоголіків перетворюються в примітивних ненажер або трудоголіків, схильних до адикції. Початкове недовіру до світу, прагнення уникнути емоційної близькості є причиною труднощів, які відчувають такі люди в романтичних стосунках.

Не вичерпуються перерахованими вище психологічні особливості людей, що походять з сімей, де один або обоє батьків були хворі #алкоголізмом. Ці особливості зумовлюють труднощі, які зустрічають такі люди в реальному житті.

Дорослі діти батьків – алкоголіків потребують психологічної допомоги

Психологічна допомога не заснована на звинувачення і засудження батьків-алкоголіків. Вони допомагає диференціювати оцінки батьків дітьми, постаратися зрозуміти їх, примиритися з пережитим у минулому.

Подолання заперечення – перший крок до позбавлення від вантажу, пережитого в дитинстві. Відділення від минулого сьогодення – також необхідна умова, що дозволяє жити сьогоденням.

Розуміння психології залежної людини допомагає дітям:

  1. зрозуміти, що вони не несуть відповідальності за батьків;
  2. знизити жар гніву по відношенню до батьків.

Психолог працює над помилками мислення, невірними установками на чорно-білу оцінку поведінки батьків, пропонує варіанти осмислення подій минулого.