Дитина називає батьків по імені. Чи це Нормально?
Доброго дня. Моєму синові 5 років. Останнім часом син раптом став називати мене і свого тата по імені. Раніше було все нормально – «мама, тато». А зараз раптом він звертається до нас «Люда і Вова». Перший час ми не звертали увагу. Думали, що саме пройде (багато знайомі розповідали, що у них була подібна ситуація, тільки швидко пройшла). Але ось вже на протязі 4 місяців ситуація не змінюється. Дитина продовжує називати нас по іменах. Мені це якщо чесно не подобається, а чоловікові якось все одно. Чи це Нормально? Як змінити ситуацію?
Відповідь:
Доброго дня. Щоб зрозуміти чому така ситуація відбувається, необхідно розібратися в причинах. Діти називають батьків по імені з-за наступних причин:
Копіювання
Дитина чує, як інші люди звертаються до батьків по імені. Тому він починає робити те ж саме, тобто повторює за іншими дорослими. Зазвичай така ситуація виникає у віці 2-3 років і триває недовго. Що робити в цьому випадку? Намагайтеся якомога частіше грати в рольові ігри, де звертаються до героїв «мама» і «тато». Так дитина зможе зрозуміти, що таке соціальні ролі і почне знову називати батьків «тато» і «мама».
Потреба в увазі і реакції батьків
Можливо, дитина хоче перевірити вашу реакцію або таким чином він намагається привернути вашу увагу. Не варто бурхливо реагувати на таку поведінку. Проаналізуйте свої стосунки з дитиною. Чи вистачає йому вашого батьківської уваги? Як багато часу ви проводите разом?
Дитина хоче відчувати себе дорослим
Ближче до 3 років відбувається усвідомлення свого «Я». Діти починають відчувати себе дорослими і самостійними. Іноді діти показують свою дорослість, називаючи мам і тат по іменах. Що ж робити в цьому випадку? Дозвольте дитині виявити самостійність у різних сферах. При цьому поясніть йому, що тато і мама це особливі люди в житті кожної людини. Батьки назавжди залишаються для дитини мамою і татом, скільки років йому не було. Наведіть приклад своїх відносин з батьками (якщо є така можливість).
Заперечення, дистанціювання
Дитина з якихось причин хоче дистанціюватися від батьків, саме тому називає їх по іменах. Зазвичай така поведінка виникає після 5 років. У цьому віці дитина вже повністю усвідомлює себе. Можливо, між батьками і дитиною часто виникають сварки, конфлікти, непорозуміння. Дитина називає батьків по іменах, таким чином, знімаючи свою тривожність. Адже конфлікт з іншими людьми це не так серйозно, як конфлікт з батьками. В даному випадку потрібно проаналізувати своє ставлення до дитині. При необхідності слід звернутися до психолога, щоб змінити тактику виховання.
Заміна мами і тата
Якщо дитина мало бачиться з батьками, то він може називати маму і тата по іменах. Наприклад, батьки багато працюють, рідко з’являються будинку, а дитину виховує бабуся. У такому разі батьківські функції переходять на бабусю. Іноді дитина може навіть бабусю називати мамою. У такому випадку батькам необхідно самостійно виправляти ситуацію, щоб дійсно стати для дитини мамою і татом.
Постарайтеся визначити причину, через яку дитина став називати по іменах. Не варто сварити дитину за таку поведінку і постійно акцентувати на цьому свою увагу. В більшості випадків цей період проходить самостійно. Можливо, дитині потрібно трохи більше уваги і любові.