7 правил, чому спати з дітьми — це нормально і правильно
Сьогодні величезна кількість новоспечених батьків побоюється довгострокових наслідків, які їх чекають в разі, якщо їх дитина не навчиться спати один. Однак, за словами дослідників, думка про те, що діти, які сплять в одній кімнаті чи в одній ліжка з мамами і татами, згодом виростуть розпещеними, не більш ніж омана. Так, дебати про зазвичай характеризуються такими «інгредієнтами», як страх, емоції і не піддається перевірці інформація.
Опитування, нещодавно проведене у Великобританії, показало, що приблизно кожна друга мати в країні не може відкрито сказати про те, що вона спить разом зі своєю дитиною. Чому жінки роблять з цього таємницю? Тому що бояться страху осуду.
Отже, очевидно, настав час розвіяти помилки в цьому питанні. Focus Familie являє експертні думки на цей рахунок.
1. Спати разом з батьками? Так задумано природою!
Факт: діти засинають і сплять краще всього, коли батьки поруч. Природа не просто так створила систему прихильності, яка активується, коли дитина втомлюється. Так, в цей час дитина особливо потребує близькості і шукає контакту з мамою і татом.
Якщо поглянути на історію людства, стає зрозуміло, чому так відбувається: без захисту дорослих новонароджені не прожили б і дня, особливо під час сну.
У первісних жінок годування груддю доводилося в основному на нічні години. В цей час йде не тільки активне вироблення пролактину, але і підвищується рівень окситоцину в крові.
Зрозуміло, наша культура і умови життя кардинально змінилися за останні 10 000 років, однак той факт, що немовлята потребують захисту, материнському молоці і тепло її тіла, залишається незмінним.
2. Батьки, які сплять з дітьми, більш спокійні
Науці відомо і те, що не тільки маленькі діти прокидаються по ночах, намагаючись переконатися в тому, що вони не одні. Матері, які сплять поруч зі своїми дітьми, також регулярно прокидаються вночі, перевіряючи на підсвідомому рівні, чи все в порядку з їхніми малюками.
«Материнський інстинкт полягає ще й у тому, що жінки сплять краще, коли їхні малята лежать поруч. Коли вони знають, що вони в безпеці», – пишуть Герберт Ренц-Польстер і Нора Имлау у своїй книзі «Спи спокійно, дитинко! ».
Примітно, але й батьки часто отримують користь від спільного сну з дитиною, тому що їх сон рідше порушується вночі з-за того, що дружина встає і йде . Немовлята, які в лічені хвилини отримують молоко і належну турботу, заспокоюються набагато швидше, так як ні мати, ні батько не піддавати себе стресу.
3. Інтелект дітей, що сплять з батьками, вище
Згідно з дослідженнями, діти, що сплять разом з батьками, в більшості випадків знаходяться на грудному вигодовуванні. А адже це найкраще, що може бути для розвитку і здоров’я дитини!
«Немовлята природним чином „створені“ для нічного годування. Так, наприклад, у первісних жінок годування груддю доводилося в основному на нічні години. В цей час йде не тільки активне вироблення пролактину, але і підвищується рівень окситоцину в крові», – пояснює на своєму веб-сайті консультант з грудного вигодовування Елізабет Курт.
Так, гормон окситоцин відповідає, крім усього іншого, за створення міцної зв’язку між матір’ю і дитиною. Пролактин відповідальний за вироблення молока в грудях.
«Я завжди кажу: спіть з немовлятами, потім ви зможете заощадити на додаткових уроках. За даними поточних досліджень, діти, яких часто і довго годують груддю, мають IQ на десять пунктів вище, ніж діти, які виросли на сумішах. Достеменно невідомо, чому так відбувається, однак факт залишається фактом», – говорить Микола Шмідт, автор книги «Зростання в природному середовищі: інша книга про дітей».
4. Сон з батьками – гарантія безпеки
Багато батьків бояться ризику синдрому раптової дитячої смерті (СВДС) у разі, якщо їх дитина буде спати разом з ними.
Однак дослідження британського вченого Пітера Блера, який присвятив вивченню СВДС довгі роки, показує, що цей необґрунтований страх.
Дослідження ґрунтується на достовірних і актуальних даних, з допомогою яких Блер прийшов до висновку: якщо уникати всім відомих факторів ризику, спільний сон з дитиною жодним чином не може представляти небезпеку.
Так, фактори ризику входять: товсті подушки, дуже м’які матраци, водяні ліжка, психологічні проблеми батьків, прийом медикаментів, післяпологова депресія у матері і ожиріння.
Якщо батьки хочуть ділити ліжко зі своєю дитиною тільки в перші кілька місяців його життя, найкращий час привчити його до власного ліжка – приблизно на сьомому місяці після народження.
За словами експертів, дитина повинна спати на зовнішній стороні ліжка поруч з матір’ю, на рівні її грудей. Довге волосся слід зав’язати, а на постільній білизні і нічних сорочках прибрати всі зав’язки.
При цьому варто розуміти, що спільний сон з дитиною на увазі і те, що малюк спить з вами в одному ліжку, і те, що він спить у своєму ліжечку, яка стоїть поруч.
«Спати з дитиною в одній кімнаті – це нормально і правильно. Виключення можуть бути лише в тому випадку, якщо хтось із батьків є завзятим курцем і курить в спальні. Доведено, що куріння збільшує ризик раптової дитячої смерті», – пояснює Шмідт.
До речі, немовлята здатні розрізняти всі запахи, звуки та рухи, які виходять від ліжка батьків, поки вони сплять. Це важливо, оскільки часто це не дає малюкам зануритися в глибокий сон. І це не погано! Як вважають вчені, занадто глибокий сон може бути небезпечний для новонароджених. Так, їх мозок ще не здатний адекватно реагувати і контролювати явища, що відбуваються уві сні, – іноді вони можуть бути небезпечними.
«Впродовж останніх 120 000 років людської історії нервова система новонароджених розвивалася в тому числі і вночі. Так, в цей час вона стимулюється феромонами, запахами, диханням і рухами», – каже Шмідт.
5. Діти люблять спати з батьками
Малюки, яким дозволено засипати в ліжку батьків, зазвичай більш розслаблені і спокійні. Сон для них – це приємне і затишне заняття.
А ось діти, які з дитинства привчені засипати на самоті через страх і плач, всю ніч перебувають у стресі.
«Вимірювання рівня гормону стресу – кортизолу – у новонароджених показують, що немовлята, яким доводиться плакати, щоб заснути, схильні до стресу всю ніч, що залишилася», – пишуть Ренц-Польстер і Имлау.
6. Сон з батьками не переростає у довготривалу звичку
Будь-хто, хто відкрито говорить про те, що дозволяє дитині спати в своєму ліжку, швидко стикається з критикою. «Ти більше ніколи », – часто кажуть люди. Але чи це так?
Насправді, як стверджують експерти, в якийсь момент абсолютно будь-яка дитина починає хотіти спати в своєму ліжечку. Так, зазвичай в три роки діти переходять у так звану фазу автономії і автоматично відчувають бажання спати окремо.
«Якщо батьки хочуть ділити ліжко зі своєю дитиною тільки в перші кілька місяців його життя, найкращий час привчити його до власного ліжка – приблизно на сьомому місяці після народження. У цьому віці у немовлят вже сформувалося базове довіру, але вони все ще дуже потребують уваги батьків: найкращий час, щоб почати формувати новий вечірній розпорядок дня», – пояснює Шмідт.
7. Діти, які сплять з батьками, не ростуть розпещеними
Основне оману, закравшееся в свідомість людей, говорить: дитина, яка спить з батьками, виросте розпещеною.
В експерта по вихованню дітей Миколи Шмідт на це є чітка відповідь: «не Можна зіпсувати дітей у віці до двох років. У цей період їхнього життя просто не може бути занадто багато любові або занадто багато уваги».
Балувати – це означає робити те, що дитина міг би зробити сам, або щось, що робити в принципі не потрібно. Коли малюк не може спокійно спати на самоті і ви берете його в своє ліжко, це означає, що ви дбаєте про нього, що надаєте йому необхідне відчуття безпеки.